>

ul. 1. máje 12, 340 04 Železná Ruda, T: +420 376 397 033, E: envicentrum@zeleznaruda.cz

Vítejte v Environmentálním centru Železná Ruda!

Milí návštěvníci,

celé Environmentální centrum včetně Informačního centra je pro vás opět otevřeno. Těšíme se na Vás.

Celý objekt je koncipován jako návštěvnické centrum pro širokou veřejnost, která se zajímá, jak o dění v oblasti Železnorudska, tak o její přírodní bohatství. Součástí  environmentálního centra je také infromační centrum, kde je možné získat veškeré potřebné informace o dění zde na Železnorudsku viz https://www.zelezna-ruda.cz/itcruda/. Na ducha školy navazuje centrum i programy ekologické výchovy zaměřené na ochranu přírody určené dětem. Ale na své si zde přijdou i dospělí, které krásy šumavské přírody zaujaly. Přijďte se k nám podívat. Naše expozice Vás jistě osloví!

Environmentální centrum vzniklo díky nadšení pracovníků města Železná Ruda v budově bývalé základní školy a za významné podpory Státního fondu životního prostředí ČR z Operačního programu ŽP, prostředků EU i národních prostředků tohoto fondu. Součástí centra je stálá výstava, která se zaměřuje na faunu a flóru Železnorudska. Součástí je také geologická výstava a lyžařské expozice s informacemi k horské službě. Jako reprezentační místnost Města Železné Rudy slouží Knihovna Juliuse Komárka, která je v určité dny otevřena i veřejnosti. Nedílnou součástí budovy je také 3D kino, kde je možné se nechat vyzkoušet od místního rysa Rudy ze znalostí o krásách šumavské přírody. Všichni jste srdečně zváni!

 

Čáp černý

Čápa černého od čápa bílého neodlišuje pouze barva. Je to také jiný způsob života, jeho potrava, tah a dokonce i doba příletu ze zimovišť. A kde se šumavský čáp černý rekreuje? Zajímavosti nejen čápovi, ale i o dalších klenotech z ptačí říše železnorudské přírody se dozvíte v Kabinetu čápa černého.

Více informací

Geologie a geomorfologie

Šumava patří k nejstarším pohořím Evropy, kde se snoubí dva geologické podcelky. Tato barvitá mozaika hornin byla navíc v poslední době ledové ještě vybroušena pohyby ledovce a následnou erozí. Právě na Železnorudsku se setkáváme s pestrou škálou geomorfologických jevů, které vytváří unikátní učebnici geologie místních hor.

Více informací

Šumavské lesy

Víte, že není smrk jako smrk…? Na Šumavě i Železnorudsku rostou smrky kulturní, ale také smrky horských smrčin. Jak rozeznáte lesy, jenž vysázel v dávné minulosti člověk od pralesů, které zakládala železnorudská příroda, Vám vysvětlí v Kabinetu horských lesů.

Více informací

Byliny a houby

Od orchidejí přes masožravky po alpské kvítí nebo pamětníky doby ledové se Vám v kabinetu flóry Železnorudska představí místní kouzelný svět rostlin. Víte, co je to mykorhiza? A že lesy bez ní nemohou žít? Víte, kde na Šumavě roste Krakonošův vous? Přijďte a dozvíte se víc.

Více informací

Svět bobra

Víte, kam chodí malý bobr spát a s jakým dřevem si hraje rád? Že nevíte? Navštivte proto kabinet jednoho z předních architektů přírody, který umí napravit leccos, co člověk v minulosti ve vodních korytech pokazil.

Více informací

Svět jelena

Věděli jste, že jelen lesní není původně lesní? Kdysi žil jelen na otevřených pláních. Kvůli vyhubení velkých šelem vystřídal jelena menší srnec. S ním a s dalšími obyvateli železnorudské přírody se seznámíte v kabinetu věnovanému savcům.

Více informací

Aktuální výstavy v centru

V environmentálním centru můžete shlédnout několik tématických výstav obrazů či fotografií. Pro dlouhodobou expozici je určena samostatná místnost. Výstava Vám zde jen tak neuteče, protože zůstává na místě déle než rok. To však neplatí pro krátkodobou menší expozici, která Vás čeká v galerii klubovny. Krátké populárně naučné výstavy probíhají i na chodbách areálu centra. Témata výstav naleznete v aktualitách našeho webu. Těšíme se na Vaší návštěvu.

Historie lyžování

Vydejte se do dob dávno minulých a nechte se vést atraktivní výstavou věnovanou historii zimních sportů v oblasti Železnorudska.

Více informací

Knihovna prof. Julia Komárka

Navštivte knihovnu věnovanou památce místního rodáka, universitního profesora Julia Komárka, významného zoologa a moudrého myslivce. Pro veřejnost je otevřena vždy každý pracovní den od 9 do 16 hodin. Zároveň je možné si zde vypůjčit knihy prezenčně ke čtení a některé dle domluvy i domů na základě předloužení občanského průkazu. Zapůjčení je zdarma.

Více informací

Přednáška Jaroslava Červenky: Putování po Patagonii

25. 11. vás zveme od 18 hodin na přednášku Jaroslava Červenky, který navštívil během tří týdnů Patagonii a rád nás s tamním prostředím seznámí. Těšit se můžete na poutavé povídání i krásné a zajímavé fotografie. VSTUP VOLNÝ
Rádi bychom vás ještě upozornili, že i my jsme povinni provádět kontrolu očkovaných a testovaných osob, které se přednášky zúčastní, viz https://covid.gov.cz/.../omezeni-koncertu-predstaveni-v
Předem děkujeme za pochopení.

Více informací

Kino v Environmentálním centru

Environmentální centrum nabízí i promítání vybraných filmů pro veřejnost ZDARMA. Kino se bude konat vždy první středu v měsíci, pro děti od 17 hodin a pro dospělé od 20 hodin. Přijít může každý a po skončení filmu se vždy vybere ze tří možností nabídek pro promítání na příští měsíc. Takže, přijďte si vybrat.

Rádi bychom vás ještě upozornili, že i my jsme povinni provádět kontrolu očkovaných a testovaných osob, které se bazaru účastní, viz https://covid.gov.cz/.../omezeni-koncertu-predstaveni-v
Předem děkujeme za pochopení.

Více informací

Putovní výstava - Stavba roku Plzeňského kraje

15. 11. 2021 v 17 hodin otevřeme putovní výstavu Stavba roku Plzeňského kraje. Jedná se o panelovou výstavu představující všech 40 přihlášených staveb do letošní soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2020. Součástí je také Rezidence Klostermann a Javor v Železné Rudě, které získaly Cenu poroty za pozvednutí centrální části města, doplnění reprezentativní zástavbou a kultivaci veřejného prostoru. Hodnota domů je nejen v jejich vzhledu, ale především v polyfunkčnosti, čímž je dosaženo živosti projektu v každé době. Všichni jste srdečně zváni! VSTUP VOLNÝ

Více informací

Swap bazar

Máte doma oblečení, sportovní vybavení, boty nebo doplňky, které už jen leží a padá na ně prach, ale jiným lidem by ještě mohly udělat radost? Tak se zúčastněte našeho Swap bazaru. Třeba u nás najdete jiné zajímavé věci, které potěší pro změnu vás. Zároveň je to ekologicky nejšetrnější cesta výměny.
Věci začínáme přijímat ve již ve čtvrtek 4. 11.. Veškeré podrobné informace naleznete v přiloženém letáku.

Rádi bychom vás ještě upozornili, že i my jsme povinni provádět kontrolu očkovaných a testovaných osob, které se bazaru účastní, viz https://covid.gov.cz/.../omezeni-koncertu-predstaveni-v
Předem děkujeme za pochopení.

Více informací

Kontakt

Environmentální centrum Železná Ruda
ul. 1. máje 12
340 04 Železná Ruda

Telefon: +420 376 397 033
E-mail: envicentrum@zeleznaruda.cz

GPS: 49°8´14.732" N, 13°14´1.217"E

Provozní doba: denně 9:00 - 17:30, poslední vstup do expozice v 17:00.
Vstup: Zdarma

Provozovatelem centra je město Železná Ruda

Facebook

Youtube

Instagram